سرپرستی روزنامه اقتصادی آسیا در مشهد
 • افزایش 3 درصدی تعداد زائر ورودی به مشهد تا به امروز
 • المان گوهرسنگ ها، نوروز در میدان جانباز رونمایی می شود
 • صادرات 1762 میلیون دلار کالا از استان طی 11 ماهه سال 96
 • بازرسان، آتش نشان داوطلب می شوند
 • پایان دومین رنکینگ بزرگ اسنوکرخراسان
 • هشدار رئیس بانک مرکزی اروپا به ترامپ درباره وضع تعرفه
 • افتخارآفرینان وزنه‌برداری جهان مدال‌هایشان را به آستان قدس رضوی هدیه کردند
 • نشست مشترک معاون صنايع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتي استان خراسان رضوي با فعالين اقتصادي کشور سوريه
 • توليد، اشتغال پايدار و توسعه صادرات،سه محور مهم در حوزه اقتصادي  
 • انتخابات هيات رييسه مجمع سازمان هاي مردم نهاد جوانان خراسان رضوي برگزارشد
 • لازمه یک دادرسی عادلانه، یک وکیل مستقل است
 • تحویل 2 میلیون واحد مسکن مهر به متقاضیان شهر جدید گلبهار
 • صنعت فرش دستباف یکی از بهترین و پردرآمدترین صنایع کشور در حوزه صادرات بوده است
 • مالکیت خصوصی، مهمترین شاخص جذب سرمایه گذار خارجی
 • کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بازوی اجرایی سازمان میراث فرهنگی خواهد بود
 • باید به تجارت با ایتالیا گسترده تر بنگریم!
 • دومین رنکینگ اسنوکر خراسان با عنوان "جام تکریم مقام مادر" بزودی در استان برگزار می شود
 • ساخت و تغییر پروفایل های مختلف در اندروید با Profile manager
 • جشن تولد لامبورگینی با "میورا اونتادور"
 • خودروهای ارزان سوزوکی کیفیت یا تسخیر بازار
 • سیاستهای ویژه برای فروش محصولات پژو در ایران
 • مشاور وزیر صنعت : قرارداد سیتروئن با ساپیا مبارک است
 • ضعف نظارت وزارت صنعت بر خودروسازان!
 • مرسدس کلاس E کوپه در حال تست با پوشش استتاری
 • تولید ۲ مدل سواری متوقف شد
 • تولید ۲ مدل سواری متوقف شد
 • فیشهای حقوقی و آدرسهای اشتباه
 • افزایش 3 درصدی تعداد زائر ورودی به مشهد تا به امروز
 • رسوایی میتسوبیشی درباره میزان مصرف سوخت، مربوط به خودروهای ژاپنی است نه آمریکایی
 • رسوایی میتسوبیشی درباره میزان مصرف سوخت، مربوط به خودروهای ژاپنی است نه آمریکایی
 • نیازمند یک خط اعتباری برای جذب سرمایه گذار و آغاز پروژه هستیم/ براساس حمایت های قطعی، می توانیم برنامه زمانبندی اعلام کنیم
 • صادرات 1762 میلیون دلار کالا از استان طی 11 ماهه سال 96
 • آغاز طرح ضیافت ماه مبارک رمضان در خراسان رضوی
 • حق ۴۹۰هزار کارگر در جیب ۱۶ مدیر دولتی
 • تست cs35 در کاشان/شاسی بلندی متفاوت که در سایپای کاشان مونتاژ می شود
 • نویسنده کتاب موج سوم، درگذشت
 • کدخبر: 3353
  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد
  ۵ توصیه به سهامداران

  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، نماد بانک‌ها می‌تواند بازگشایی شود، اما متاسفانه صورت‌های مالی جدید هنوز به ما نداده‌اند، امیدوارم با تشکیل مجامع آنها نماد بانک‌ها نیز بازگشایی شود.

  به گزارش آسیا، شاپور محمدی در نشست خبری سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سازمان بورس وظیفه افشا و انتشار اطلاعات دارد و هیچ وقت جای تحلیلگر و کارشناس رسمی دادگستری یا حسابرس قرار نمی‌گیرد.

  وی افزود: تا جایی که امکان دارد و یتوانیم اطلاعات را دریافت و افشا می‌کنیم. حتما مصر به حفظ حقوق سرمایه گذاران هستیم و هر جا دستکاری و یا شائبه‌ای وجود داشته باشد، توصیه ما برگشت به مقررات و چارچوب قوانین است.

  به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، نماد بانک‌ها می‌تواند بازگشایی شود، اما متاسفانه صورت‌های مالی جدید هنوز به ما نداده‌اند، امیدوارم با تشکیل مجامع آنها نماد بانک‌ها نیز بازگشایی شود.

  وی گفت: مذاکره با رسانه‌ ملی برای ساخت سریال و فیلم پس از دریافت مجوز شورای عالی بورس وارد مرحله عملیاتی می‌شود.

  محمدی درباره پیگیری تبدیل عضویت سازمان بورس در آیسکو از عضو ناظر به عادی گفت: تبدیل وضعیت سازمان در آیسکو در مراحل اجرایی است و تیم تایید کننده گزارش، در مراحل نهایی بررسی قرار دارد و امیدواریم این اقدام به زودی عملیاتی شود.

  دبیر شورای عالی بورس به الزام شفافیت افشای ماهانه تولید و فروش اطلاعات به عنوان بیست و سومین اقدام سازمان در این دوران اشاره کرد و گفت: افشای اطلاعات واقعی زمینه دقت بیشتر را در صورت‌های مالی ایجاد می‌کند و حتی در این باره از کانون نهادهای سرمایه گذاری درخواست کردیم، تحلیل صنایع به عهده رسانه ها گذاشته شود و مجوزی در جهت انتشار تحلیل صنایع و تحلیل شرکت داده شود. البته این اقدام نافی تحلیل سهامداران نیست.

  محمدی پیگیری مقابله با سایت هایی که خلاف قانون و مقرارت شایعاتی را مطرح کردند، را به عنوان بیست و چهارمین اقدام سازمان خواند و گفت: پیگیری قضایی برای برخورد با این سایت‌ها انجام و به برخی تذکر داده شد.

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیست و پنجمین اقدام سازمان را جلوگیری از فعالیت نهاهای غیرمجاز عنوان کرد و گفت: تمام اقدامات لازم در مراجع قضایی صورت گرفته که به بهانه‌های واهی و با اعلام نرخ‌های غیر واقعی سرمایه‌های مردم به یغما نرود و در این مورد پیگیری قضایی می‌شود.

  * ۵ توصیه به سهامداران

  محمدی 5 توصیه به سهامداران داشت و در این رابطه گفت: سهامداران در خرید و فروش ها به عوامل بنیادی دقت کنند. سودآوری، صورت مالی، چشم انداز شرکت در سودآوری آینده از عوامل تحلیل بنیادی است که می تواند سرمایه گذاری موفقی را رقم بزند. البته تحلیل تکنیکی یک روش فنی و پذیرفته شده در دنیا است، اما حتماً تحلیل بنیادی مد نظر باشد.

  وی دومین توصیه را توجه به ویژگی‌ها و ریسک‌های هر صنعت خواند و گفت: همه صنایع دوران رشد، افول و رکود دارند. بنابراین باید به ویژگی‌های خاص هر صنعت دقت شود، به عبارتی می‌توان از تحلیل «بالا به پایین» استفاده کرد، یعنی در تحلیل خود از اقتصاد جهانی، اقتصاد ملی، صنعت و شرکت بهره ببرند.
  محمدی با ذکر مثالی توضیح داد، به عنوان نمونه شرکتهایی که قرارداد محور هستند، حتماً تحلیل قراردادها مورد توجه قرار بگیرد و سازمان نیز پیگیر افشای اطلاعات قراردادها است، در همین راستا باید قراردادهای شرکت‌های خدماتی و آی تی مورد توجه قرار بگیرد.

  رییس سازمان بورس تشکیل سبد سهام جای تک سهم را مورد تأکید قرار داد و گفت: در دنیا و بازارهای مالی کسی نمی تواند ادعا کند یک گروه صنعت یا شرکت افت سود ندارد، پس سهامداران با تشکیل سبد ریسک خود را پایین آورند.

  وی ادامه داد: چهارمین نکته استفاده از مشاوران امین، مشاوران سالم، مشاوران راست گفتار، مشاوران غیر ذینفع و استفاده از تحلیل‌های مشاروان حرفه‌ای است.

  حضور سهامداران در بازار بر اساس تحلیل

  محمدی پنجمین درخواست را تحلیل بلند مدت و استراتژی بلند مدت عنوان کرد و گفت: بازار رشدی خوبی داشته و برخی هموطنان سودهای خوبی کردند، اما حتماً باید بلند مدت فکر کنیم و از اقدامات خلاف قانون و مقرارت مانند جهت دهی به قیمت و استفاده از اطلاعات نهایی پرهیز کنند.

  دنبال کارشناسان رسمی معتمد هستیم

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا با اجرای بخشنامه جدید توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی نقدشوندگی بر شفافیت اولویت نخواهد یافت، گفت: سازمان بورس به عنوان مقام ناظر بی طرف، باید نقش بازی کند و نمی‌توان تحلیل جهت دار داد، اما رسانه‌ها حتماً می‌توانند تحلیل‌های مختلف از شرکت‌ها را بازگو کنند.

  رئیس سازمان بورس با بیان اینکه باید مشابه حسابرسان معتمد از کارشناسان رسمی معتمد بورس نیز استفاده کنیم، افزود: بازار سرمایه ایران اولین کشوری نیست که صورت های مالی اشتباه در آن به وجود آمده و باید دانست حسابرسان با امضای چند هزار صورت مالی توانسته‌اند عملکردی مناسب را بر جای گذارند.

  وی در برابر پرسش فارس مبنی بر اینکه با توجه به اشتباه محرز حسابرس معتمد کنتور سازی، با فرض اشتباه هیات سه نفره کارشناسان رسمی در ارزش گذاری و اطلاعات افشا شده‌ «های وب» و احتمال بروز مشکلات دیگری از سوی سایر ناشران بورسی آیا وقت اصلاح ساختار نظارتی و قانونی بازار سرمایه فرارسیده ؟ پاسخ داد: قدر مسلم باید چارچوب‌ها را درست و اصلاح کرد. هیچ کسی در دنیا نیست که بگوید من چارچوب را اصلاح نمی‌کنم.

  محمدی گفت: در مورد کارشناسان رسمی دادگستری نیز در حالی بررسی‌ها و نظارت‌های سازمان ادامه دارد که باید دانست، طبق قانون تجارت هیات مدیره شرکت‌ها مسئول انتظار اطلاعات و صحت و درستی آن‌ها هستند. علاوه بر کمک حسابرسان برای شفافیت اگر کارشناسان رسمی نیز به عنوان کارشناسان معتمد سازمان بورس مطرح شوند و مورد تصویب شورای عالی بورس قرار گیرد، می‌تواند ضریب شفافیت را افزایش دهد.

  نقش رسانه در بازار سرمایه

  محمدی با تاکید بر نقش رسانه‌ها در بازار سرمایه گفت: در برخی کشورها رسانه‌ها از تحلیل گرانی استفاده می‌کنند که پس از پایان بازار گزارش های خود را به عموم مردم می‌دهند. باید تحلیل ،مشاوره و فرهنگ سازی به طور مشترک در بازار اتفاق بیافتد و بازار سهامی خوب است که خبرنگار و کارشناس تحلیلگر و سازمان بورس و همه ذی نفعان بازار بتوانند به نقش خود عمل کنند.

  وی یادآور شد: قدرت رسانه در بازتاب اطلاعات و افشا به عموم مردم به منظور کمک به شفافیت بیش از ابزارهای نهادهای ناظر بوده و رسانه‌ها باید در زمینه تحلیل اطلاعات کمک کنند. رسانه‌ها باید چند و چون اطلاعات مالی شرکت‌ها را پالایش و افشا کنند و مردم با بررسی این مطالب اقدام به سرمایه گذاری کنند.

  محمدی گفت: هیچ چیز نباید خارج از چارچوب قانونی و بطور پنهانی در بازار سرمایه انجام شود. دسترسی یکسان به اطلاعات زمانی رخ می‌دهد که اطلاعات به طور یکسان مخابره شود. در بسیاری از مواقع بر سر شفافیت فشارهای زیادی تحمل کرده‌ایم و این در حالی است که شفافیت و نقد شوندگی هر دو از اولویت‌های نهاد ناظر بازار سرمایه است.

  وی افزود: بخشنامه جدید توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی چاره جویی برای توقف‌های بی دلیل است و اگر روزی به ابهام رسیدیم، طی سه نوبت در 10 روز معاملاتی آن را به عموم مردم به طور شفاف اعلام می‌کنیم.

  وی افزود: شفافیت در کنار نقد شوندگی و کاهش کارمزدها و تأمین مالی از اصول مهم سازمان بورس است. شفافیت بدون رسانه حتی در یک کشور وجود ندارد که بتواند به درستی محقق شده باشد.

  به گفته محمدی ،سازمان بورس به عنوان نهاد عمومی غیر دولتی هیچ گاه از رسانه نمی‌خواهد، ابزار تبلیغ سازمان بورس و ارکان آن باشد. فرهنگ سازی و راهکارهای رسیدن مؤثر به آن تمرکز اصلی سازمان بورس بوده و در این راستا رسانه‌ها باید نقش شفاف سازی و اطلاع‌رسانی ایفا کنند.

  وی در ادامه با اشاره به اقدام‌های مؤثر سازمان بورس در دوره مسئولیت وی گفت: اولین اقدام سازمان به روز رسانی سامانه معاملاتی پس از 10 سال بوده و از روز شنبه معاملات بر روی سامانه به روز رسانی انجام می‌شود.

  وی افزود: سامانه جامع نظارت بر بازار سرمایه طی 8 ماه راه اندازی شد و در کنار دو سامانه نظارتی فعلی آرامیس و نهان این سامانه فعالیت خود را در جهت افزایش نظارت‌ها آغاز کرد.

  ساماندهی بازار بدهی و کاهش نرخ اوراق

  محمدی سومین اقدام را ساماندهی بازار بدهی خواند و گفت: کاهش نرخ اوراق با توجه به تاکیدات وزیر اقتصاد مورد توجه قرار گرفت و نرخ‌هایی که عدد بالایی داشتند، تا 15 درصد کاهش پیدا کرد.

  تغییر روش عرضه‌های اولیه از طریق ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) را از دیگر اقدام‌های این سازمان در دوره مسئولیت خود عنوان کرد و افزود: با این اقدام برای همیشه به حرف و حدیث‌ها پایان داده می‌شود که البته جای پیشرفت دارد.

  * اجرای دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها تا ۱۰ روز آینده

  دبیر شورای عالی بورس تصریح کرد: اصلاح دستور العمل مرتبط با توقف و بازگشایی نمادها هفتمین اقدام سازمان در این دوران بوده که از آنجایی که باید روی سامانه جدید راه اندازی می‌شد، انتظار می‌رود تا دو هفته آینده عملیاتی شود، بنابراین تا 10 روز دیگر نمادها با دستور العمل جدید، توقف و بازگشایی می‌شود.

  وی ادامه داد: تقویت مکانیزم صندوق‌های با درآمد ثابت یکی از کارهایی بود که در این مدت انجام گرفت، پیش از این تا 90 درصد سپرده گذاری صندوق‌ها در موراد غیر سهامی بود که این نسبت هم اکنون به 70 درصد رسیده است. این حد نصاب باید به 50 درصد برسد و بقیه منابع باید در اوراق بخش خصوصی و دولتی و سهام سپرده گذاری شود.

  خرید یونیت صندوقها در شعب بانک ممنوع است

  محمدی نهمین اقدام را ممنوعیت صدور یونیت‌های صندوق‌ها در شعب بانک‌ها دانست و گفت: خرید یونیت‌ها در شعب بانک‌ها ممنوع شد و فقط امکان فروش آن در شعب بانک‌ها مجاز است.

  سخنگوی سازمان بورس راه اندازی سامانه رصد، برقراری حد اعتباری برای کارگزاری‌ها در اتاق پایاپای را دیگر اقدامات سازمان خواند و گفت: حد اعتباری ریسک عدم ایفای تعهد را تا حد زیادی پوشش داده است.

  وی خاطرنشان کرد: کاهش کارمزدهای معاملاتی برای افزایش نقدشوندگی دوازدهمین اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار است. یکی از اقدامات در جهت رونق اقتصادی کاهش هزینه معاملات است و در این راستا با وجود اینکه مجموع کارمزدها کمتر از 0.3 درصد است، اما از این میزان نیز کارمزدها کمتر شده است.

  محمدی خاطر نشان کرد: معاملات الگوریتمی و پربسامد در دنیا بسیار پرحجم است و برای اینکه معاملات از شفافیت و نقدشوندگی بیشتر برخوردار شود، فرآیند آن شروع شده است.

  وی ادامه داد: کاهش محدودیت‌ برای سبدگردان ها و صندوق‌ها در جهت کاهش زمان برای اخذ کد مورد توجه قرار گرفت. همچنین در این راستا مجوزهای کارگزاری‌ها از 23 مجوز به 8 مجوز برای بهبود کسب و کار کاهش پیدا کرد.

  افشای صورتهای مالی ۲۳۱ نهاد عمومی

  محمدی شانزدهمین اقدام را افشای صورت‌های مالی 231 نهاد عمومی غیر دولتی خواند و گفت: در راستای اجرای بند 6 قانون اصل 44 به کمک مجلس هم اکنون 1015 اطلاعیه و 425 صورت مالی از نهادهای عمومی غیر دولتی منتشر شد.

  *آمادگی صندوق تثبیت بازار برای ورود به عملیات

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار کاهش زمان تأیید صلاحیت مدیر عامل را هفدهمین اقدام سازمان خواند و در ادامه به راه اندازی صندوق تثبیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: مطابق ماده 28 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، این صندوق در شرایط خاص برای حمایت از بازار سرمایه ورود می‌کند و هم اکنون صندوق تثبیت آمادگی ورود به بازار را مطابق آیین‌نامه هیات وزیران دارد.

  * لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه

  وی به تهیه لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: امیدواریم به زودی این لایحه با تصویب در شورای عالی بورس و پس از تصویب در هیـأت وزیران به مجلس تقدیم شود. اما یکی از اقدامات مؤثر در حوزه قوانین راه اندازی سایت تنقیح قوانین بازار سرمایه است که هم اکنون به کمک مرکز پژوهش‌های سازمان همه قانون‌ها پس از تجمیع و ذکر تغییرات و اصلاحات در اختیار عموم قرار گرفته است.

   

  منبع: فارس

  کلید واژه ها
  بورس
  نظرات
  اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید.
  ارسال نظر  مطالب مرتبط