سرپرستی روزنامه اقتصادی آسیا در مشهد
 • ساخت و تغییر پروفایل های مختلف در اندروید با Profile manager
 • جشن تولد لامبورگینی با "میورا اونتادور"
 • خودروهای ارزان سوزوکی کیفیت یا تسخیر بازار
 • سیاستهای ویژه برای فروش محصولات پژو در ایران
 • مشاور وزیر صنعت : قرارداد سیتروئن با ساپیا مبارک است
 • ضعف نظارت وزارت صنعت بر خودروسازان!
 • مرسدس کلاس E کوپه در حال تست با پوشش استتاری
 • فیشهای حقوقی و آدرسهای اشتباه
 • تولید ۲ مدل سواری متوقف شد
 • تولید ۲ مدل سواری متوقف شد
 • رسوایی میتسوبیشی درباره میزان مصرف سوخت، مربوط به خودروهای ژاپنی است نه آمریکایی
 • رسوایی میتسوبیشی درباره میزان مصرف سوخت، مربوط به خودروهای ژاپنی است نه آمریکایی
 • نیازمند یک خط اعتباری برای جذب سرمایه گذار و آغاز پروژه هستیم/ براساس حمایت های قطعی، می توانیم برنامه زمانبندی اعلام کنیم
 • آغاز طرح ضیافت ماه مبارک رمضان در خراسان رضوی
 • حق ۴۹۰هزار کارگر در جیب ۱۶ مدیر دولتی
 • تست cs35 در کاشان/شاسی بلندی متفاوت که در سایپای کاشان مونتاژ می شود
 • نویسنده کتاب موج سوم، درگذشت
 • برج سلمان مشهد در آتش سوخت
 • پیامدهای رسمی گوگل و آمازون در ایران
 • کدخبر: 2093
  یک مدرس بازاریابی:                                            
  حوزه علمی بازاریابی در ایران جوان است

  پرویز درگی، مدرس بازاریابی گفت: حوزه عملیاتی و علمی - عملی بازاریابی در ایران جوان است.

  به گزارش آسیا، پرویز درگی در خصوص معضلات مشاوره اقتصادی و صنعتی در گفتگویی اختصاصی گفت: علیرغم اینکه بازاریابی و فروش از گذشته در ایران وجود داشته اما اکنون ده سال است که رقابت به‌طورجدی وارد بازار شده است و سیاست های گذشته شرکت ها الزاما جوابگوی آن ها نیست. از این منظر می توان گفت که بازاریابی عملیاتی و علمی- عملی در ایران علم جوانی است در نتیجه این علم مانند سایر علوم دوران تکوین خود را طی می کند.

   

  تشکیل نظام بازاریابی و حذف مشاوران فاقد صلاحیت

  وی در رابطه با قانونی کردن بازاریابی، تصریح کرد: خوشبختانه چند سال قبل برای اولین بار به همت 28 تن از اساتید بازاریابی که من کوچک ترین آن ها هستم انجمن علمی بازاریابی ایران در زیر مجموعه وزارت علوم تشکیل شد.

   

  وی افزود: یکی از مسئولیت های سنگین انجمن بازاریابی تعیین صلاحیت مشاوران بازاریابی است. برای این کار دو بار در سال آزمونی برگزار می شود تا افرادی که مدعی مشاوره هستند پس از آزمون بررسی شوند و اقدام به صدور گواهینامه مشاوره آن ها گردد.

   

  ایجاد نظام بازاریابی تنها راهکار حذف مشاوران دروغین کسب و کار

  وی در ادامه تنها راهکار حذف افرادی که مدعی مشاوره هستند و فاقد صلاحیت اند را ایجاد نظام بازاریابی دانست و اظهار کرد: با اینکه وزارت علوم این مجوز را به ما داده است اما هنوز نمی توانیم از فعالیت افراد رد صلاحیت شده جلوگیری و با آنها برخورد کنیم؛ اما با پیگیری های انجام شده و ارتباط با مجلس تقریبا یک سال است که اقدام به قانونی شدن این کار و فراهم کردن مقدماتش کرده ایم تا مانند سایر نظام ها اعم از پزشکی و ... نظام بازاریابی ایران نیز تشکیل شود.

   

  درگی طی توصیه ای به مدیران شرکت ها، خاطر نشان کرد: خواهش من از مدیران شرکت ها این است که حتما رزومه و سوابق مشاورینی را که برای شرکت خود برمی گزینند، مورد تحقیق و بررسی قرار دهند.

   

  وی در رابطه با مشاورانی که مدرک تحصیلی مرتبط ندارند ولی در مقام مشاوره اند بیان کرد: نمی توان با استثنائات برای کل تصمیم گرفت. فرضا عطاری که سال هاست به خوبی طبابت می کند و با شاگردی نزد بزرگان به درجه بالایی از طبابت رسیده است که نمی توان گفت به عطار باید مدرک پزشکی داد.

   

  وی همچنین افزود: خوشبختانه یا متاسفانه در نظام ها مثلا نظام پزشکی یک بیس مدرکی وجود دارد و چاره ای هم نیست. من خود کاملا بر این واقف هستم که عده ای مدرک دارند اما صلاحیت ندارند وبالعکس؛ مثلا در انجمن بازاریابی فردی که مهندس مکانیک بوده توانسته بعد از گذراندن آزمون و مصاحبه، بسیار عالی باشد و گواهی مشاوره آن را صادر کنیم.

  گزینش مشاوران حرفه ای و کار بلد نتایج عالی را در پی دارد

  درگی در نقد اینکه مدرسین بازاریابی یا اساتید این حوزه می توانند سازوکاری با برندینگ خوب ارائه دهند، تصریح کرد: ما در علم بازاریابی به مشاوران می گوییم شما باید کاری کنید و آنقدر از مشاوره شما نتیجه حاصل شده باشد تا مراجعین و کارفرمایان و مشتریان شما، خود سفیر برند شما شوند. به طور مثال در نظر بگیرید که مشاوری را که سه سال با شرکتی فعالیت می کند و آن شرکت نتایج بسیار عالی عایدش می شود بالطبع مدیر، این مشاور را به دوستان و آشنایان خود در سایر صنایع معرفی می کند. این به معنای موفقیت این مشاور است.

   

  درگی در ادامه افزود: مشاوران حرفه ای و کار بلد به هیچ وجه نگران کار نیستند. چون کار عالی انجام می دهند وقیمت بسیار بالایی هم دارند. پس ما باید پیگیر الزامات قانونی در نظام و اقدامات انجمنی به خصوص برای کسانی که به صورت تجربی هستند، باشیم و از آن طرف هم خواهش من از مدیران این است که بررسی جامعی در خصوص مشاوران داشته باشند.

   

  وی گفت: من تاکید می کنم که همه مدیران نیاز به مشاور دارند. همانطور که وقتی یک مسئله حقوقی داریم به وکیل مراجعه می کنیم وقتی مسئله پزشکی داریم به پزشک مراجعه می کنیم وقتی مسئله ای به کسب و کار مربوط شد به متخصصین اصلح و مشاوران بازاریابی مراجعه کنیم.

   

  درگی در پایان گفت: مشاوره انرژی فراوانی از مغز و ذهن انسان می گیرد و بسیار زمان بر و در حقیقت یک کار تیمی است، مشاوره وکارفرما در کنار هم و همسو باهم هستند. در مجموع می توان گفت آینده خوبی در انتظار صنعت مشاوره بازاریابی هست.

  کلید واژه ها
  بازاریابی - مشاوره - صنعت - تولید - پرویز درگی - مدرس بازاریابی -
  نظرات
  اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید.
  ارسال نظر  مطالب مرتبط