سرپرستی روزنامه اقتصادی آسیا در مشهد
 • حرف درمانی باید حذف شود؛ امسال باید عمل کنیم
 • حرف درمانی باید حذف شود؛ امسال باید عمل کنیم
 • کاهش چشمگیر حوادث جاده‌ای خراسان رضوی با آگاه‌سازی به‌موقع هلال احمر
 • کاهش چشمگیر حوادث جاده‌ای خراسان رضوی با آگاه‌سازی به‌موقع هلال احمر
 • ۶ مرکز اُتیسم در خراسان رضوی فعال است
 • باید در جهت رفع مشکلات کودکان اُتیسم تلاش و کوششی همگانی داشته باشیم
 • سومین اجلاس میزبانی ایرانی اسلامی در مشهد برگزار می‌شود
 • یک درصد کودکان ایرانی مبتلا به بیماری اُتیسم هستند
 • افزایش 3 درصدی تعداد زائر ورودی به مشهد تا به امروز
 • المان گوهرسنگ ها، نوروز در میدان جانباز رونمایی می شود
 • صادرات 1762 میلیون دلار کالا از استان طی 11 ماهه سال 96
 • بازرسان، آتش نشان داوطلب می شوند
 • پایان دومین رنکینگ بزرگ اسنوکرخراسان
 • هشدار رئیس بانک مرکزی اروپا به ترامپ درباره وضع تعرفه
 • افتخارآفرینان وزنه‌برداری جهان مدال‌هایشان را به آستان قدس رضوی هدیه کردند
 • نشست مشترک معاون صنايع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتي استان خراسان رضوي با فعالين اقتصادي کشور سوريه
 • توليد، اشتغال پايدار و توسعه صادرات،سه محور مهم در حوزه اقتصادي  
 • ساخت و تغییر پروفایل های مختلف در اندروید با Profile manager
 • جشن تولد لامبورگینی با "میورا اونتادور"
 • خودروهای ارزان سوزوکی کیفیت یا تسخیر بازار
 • سیاستهای ویژه برای فروش محصولات پژو در ایران
 • مشاور وزیر صنعت : قرارداد سیتروئن با ساپیا مبارک است
 • ضعف نظارت وزارت صنعت بر خودروسازان!
 • مرسدس کلاس E کوپه در حال تست با پوشش استتاری
 • باید در جهت رفع مشکلات کودکان اُتیسم تلاش و کوششی همگانی داشته باشیم
 • تولید ۲ مدل سواری متوقف شد
 • تولید ۲ مدل سواری متوقف شد
 • فیشهای حقوقی و آدرسهای اشتباه
 • رسوایی میتسوبیشی درباره میزان مصرف سوخت، مربوط به خودروهای ژاپنی است نه آمریکایی
 • رسوایی میتسوبیشی درباره میزان مصرف سوخت، مربوط به خودروهای ژاپنی است نه آمریکایی
 • نیازمند یک خط اعتباری برای جذب سرمایه گذار و آغاز پروژه هستیم/ براساس حمایت های قطعی، می توانیم برنامه زمانبندی اعلام کنیم
 • کاهش چشمگیر حوادث جاده‌ای خراسان رضوی با آگاه‌سازی به‌موقع هلال احمر
 • کاهش چشمگیر حوادث جاده‌ای خراسان رضوی با آگاه‌سازی به‌موقع هلال احمر
 • آغاز طرح ضیافت ماه مبارک رمضان در خراسان رضوی
 • تست cs35 در کاشان/شاسی بلندی متفاوت که در سایپای کاشان مونتاژ می شود
 • حق ۴۹۰هزار کارگر در جیب ۱۶ مدیر دولتی
 • کدخبر: 1586
  یادداشت/ دکتر محمود ساعتچی
  با مصرف بهینه ی مواد و انرژی بهره وری ملی را افزایش دهیم

  کشور ایران دارای منابع و ذخایر بزرگ انرژی است. سال ها پیش اعلام شد در ایران بیش از 85 میدان نفتی کشف شده وجود دارد و ایران در بین کشورهای مختلف جهان، دومین مقام ذخایر گازی را دارد. 

  کشور ایران دارای منابع و ذخایر بزرگ انرژی است. سال ها پیش اعلام شد در ایران بیش از 85 میدان نفتی کشف شده وجود دارد و ایران در بین کشورهای مختلف جهان، دومین مقام ذخایر گازی را دارد. در آن سال ها، ذخایر گازی باقیمانده در ایران حدود 2616 تریلیون متر مکعب تخمین زده شده بود و پیش بینی ها نیز حاکی از آن بود که تا قبل از سال 1400، و به دلیل رشد بی رویه ی مصرف انرژی در کشور، ایران از یک کشور صادر کننده ی انرژی به یک کشور وارد کننده، تبدیل خواهد شد.

   

  برای ارزیابی کارایی کشورها در بهره برداری و مصرف انرژی، از آمار مقایسه ای استفاده و در آن، شدت مصرف انرژی در ایران باچند کشور در حال توسعه و صنعتی جهان، مقایسه شده است. آمارهای داخلی و بین المللی در مورد شدت مصرف انرژی در ایران نشان می دهد که در سال های گذشته، مصرف انرژی در بخش های مختلف اقتصادی ایران، روند فزاینده و رو به رشدی را داشته است. بر اساس گزارشی که در سال 2008 و به وسیله ی «انجمن جهانی انرژی» چاپ شده است، بیشترین افزایش شدت مصرف انرژی ، مقدار تولید ناخالص داخلی انرژی در بین کشورهای دنیا در سال های 1990 تا 2006، متعلق به ایران بوده است و ..... در ادامه ی گزارش نیز آورده شده است که؛ «ادامه این روند در سال های آینده می تواند برای اقتصاد کشور بسیار بحران آفرین باشد و ایران را از یک کشور صادر کننده، به یک کشور وارد کننده منابع انرژی تبدیل کند و ...»

   

  برای مقابله با این تهدید، اجرای راهکارها برای بهینه سازی انرژی یک صنعت، پر سود و کم هزینه است و ترویج آن نیز اشتغال زایی گسترده ای را به دنبال دارد. ایجاد امنیت انرژی و کاهش آلودگی زیست محیطی از دیگر مزایای اجرای راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی می باشد.

   

  در دنیای پر رقابت امروز، اگر بخواهیم بهره وری سازمان محل کارمان را افزایش دهیم، باید با نیروی انسانی کمتر، سرمایه کمتر، زمان کمتر، فضای کمتر و به طور کلی با منابع کمتر، تولید بیشتری داشته باشیم. دستیابی به هدف های از قبل تعیین شده ی هر سازمان تنها با بهینه سازی بهره وری آن سازمان، تحقق می یابد. بر اساس «نظریه چند عاملی بهره وری» و پارادایم مرتبط با آن، یعنی؛«مدل نظام مند انتخاب و بکارگیری اثر بخش منابع انسانی در سازمان»، عوامل انسانی اثر گذار بر بهره وری هر سازمان متعددند و یکی از این عوامل یا شاخص ها، نیز، «مصرف بهینه مواد و انرژی» است.

  بهره وری یعنی ؛«استفاده ی بهینه از منابع تولیدی» و منابع تولیدی نیز عبارتند از؛ زمین، نیروی کار، سرمایه، تجهیزات، تسهیلات، انرژی، مواد اولیه، هزینه های تولید و ضایعات هر چند ایران از غنی ترین منابع انرژی، خسارت جبران ناپذیری را به بهره وری ملی وارد کرده است.

   

  در چهار دهه ی گذشته، کشورهای عمده ی مصرف کننده ی حامل های انرژی توانسته اند با برنامه ریزی های کاملا جدی، تلفات ناشی از مصرف مواد و حامل های انرژی را کاهش دهند، به صرفه جویی های قابل ملاحظه دست یابند، الگوهای مصرف را اصلاح کنند و به توسعه ی پایدار دست یابند و با این اقدامات مدبرانه، از روند فزاینده ی تخریب محیط زیست نیز جلوگیری کنند.

   

  شواهد حاکی از آن است که مدیران سازمان هان ها می توانند با؛ طراحی و اجرای تحقیقات علمی، هدفمند نمودن سرمایه ها در بخش تقاضای انرژی و بکارگیری فناوری های نوین، مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. با اعمال مدیریت کارآمد، یعنی با قیمت گذاری کارشناسانه ی مواد انرژی، آموزش اثر بخش کارکنان، غنی سازی فرهنگ کار در سازمان، ارائه ی پاداش به افراد خلاق و نوآور در مصرف بهینه ی مواد و انرژی، تعیین هنجارهای معنی دار مصرف، اصلاح سبک زندگی کارکنان، بهره گیری از انرژی های نو و تجدید پذیر، استفاده از فناوری های جدید، بهره گیری بهینه از مواد و بازیافت و... می توان تقاضای مواد و انرژی را کاهش داد.

   

  با استفاده ی بهینه و کارآمد از منابع، تقلیل ضایعات، کاهش قیمت تمام شده ی کالا ها و خدمات، می توان بهره وری شغلی کارکنان را افزایش داد. مهمترین تحولی که در ساختار اقتصادی کشورهای صنعتی روی داده و رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص ملی را نیز به همراه داشته است، کاهش هزینه ها بوده است. بهره وری یک سازمان بیش از هر عامل دیگر به دانش، مهارت ها، توانایی ها، نگرش ها و رفتار کارکنان آن سازمان بستگی دارد. منظور از بهینه سازی مصرف انرژی، استفاده ی معقول و عقلانی از حامل هاو فرآوردهای انرژی است؛ زیرا منابع انرژی با ارزش بوده و بیشتر آنها تجدید ناپذیر و یا تمام شدنی هستند.

  به همین دلیل، استفاده هوشمندانه از انرژی، ضامن ماندگاری و توسعه پایدار جوامع می باشد. بهینه سازی مصرف انرژی به عنوان یک منبع اقتصادی تلقی می شود. با بهینه سازی مصرف انرژی می توان بهره وری را افزایش دادو محیط زیست را حفظ کرد. در جوامع مختلف و در ادامه ی فعالیت های روزانه ی مردم و روند توسعه ی منابع انسانی، انرژی نقشی حیاتی را ایفا می کند. یکی از عوامل یا متغییرهای اساسی شناخته شده برای توسعه ی اقتصادی و اجتماعی جوامع مختلف، انرژی است.

   

  با افزایش جمعیت، صنعتی شدن و افزایش استانداردهای زندگی، اهمیت انرژی به طور قابل توجهی افزایش یافته است. با توجه به افزایش مصرف انرژی در ایران و محدود بودن منابع طبیعی، و لزوم حرکت در راستای طرح توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، باید از هدر رفتن و تلف شدن انرژی جلوگیری شود. برای این منظور و در رابطه با استفاده ی بهینه از منابع انرژی، باید پروژه های معنی دار تحقیقاتی تدوین شوند و به اجرا درآیند و برای کاهش مصرف انرژی راهکارهای مناسب یافت شوند.

   

  منظور ما از«مدیریت مواد و انرژی» ، تامین و مصرف بهینه ی مواد و انرژی، صرفه جویی در مصرف انرژی، حفظ انرژی و مجموعه اقداماتی است که در جهت کاربرد موثر منابع انرژی موجود، صورت می گیرد و کلید اصلی بهینه سازی مصرف انرژی نیز، مدیریت است. اگر منابع و مصارف انرژی در جهت بهره وری بیشتر مدیریت نشوند، از اهمیت فناوری های بکار گرفته شده و ارزش سرمایه گذاری بالا برای فناوری نیز کاسته می شود. در مدیریت انرژی اثر بخش، از اندیشه ها و دانش جدید برای تولید و افزایش کارایی انرژی استفاده می شود.

   

  سازمان های دولتی و غیردولتی باید واحدی را با نام «مدیریت صرفه جویی مواد و انرژی» ایجاد کنند. وظیفه ی این واحد باید بررسی نحوه ی مصرف انرژی در سازمان و کاهش اتلاف منابع انرژی باشد. با شرکت دادن کارکنان در کارگاه های آموزشی تخصصی، جایگزین ساختن انرژی الکتریکی با سایر انرژی ها، ایجاد انگیزه و رغبت در مصرف کنندگان در جهت پرورش روحیه ی همبستگی، وفاق، مشارکت و احساس مسئولیت اجتماعی، پایان دادن به بهره برداری بی حد و حصر انسان از منابع طبیعی و ایجاد روحیه ی مسئولیت پذیری مشترک جهت حفاظت محیط زیست، می توان در مصرف مواد و انرژی، صرفه جویی کرد. وقتی بهره وری افزایش می یابد، تولید ناخالص ملی سریعتر از عوامل تولید افزایش خواهد یافت و متوسط تولید نیز به ازای هر واحد عوامل تولید، افزایش می یابد.

  همچنین، نقش بهبود بهره وری در کاهش هزینه ها و توسعه صادرات حائز اهمیت است. علاوه بر این، ارتقای بهره وری به صرفه جویی در استفاده از منابع تولید و کاهش آثار سوء زیست محیطی منجر می شود که در فرایند توسعه پایدار، از اهمیت به سزایی برخوردار است. راهبرد تعیین شده برای دستیابی ایران به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در منطقه، ارتقای بهره وری ملی این کشور است. موضوع بهره وری در سیاست های کلی برنامه پنجم و قانون برنامه پنجم توسعه ی ایران مورد توجه قرار گرفته و در این برنامه نسبت به ارتقای سهم بهره وری ملی در رشد اقتصادی، تاکید شده است و .....

   

  -برای مطالعه ی بیشتر در زمینه ی بهینه سازی بهره وری شغلی کارکنان و سازمان، به کتاب« روانشناسی بهره وری راهبردی» اثر محمود ساعتچی (1393)، استاد بازنشسته ی دانشگاه علامه ی طباطبایی و رئیس کمیسیون علمی مجتمع آموزشی بن ژیوار، چاپ نشر ویرایش، مراجعه شود.  

  کلید واژه ها
  مصرف انرژی-مصرف بهینه-بهره وری ملی-افزایش بهره وری
  نظرات
  اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید. اولین نظر را شما ارسال کنید.
  ارسال نظر  مطالب مرتبط